Menu Zavřeno

Alternativní zdroje energie pro domácnosti

Prudce se zvyšující ceny elektřiny na burze způsobují i navýšení cen obchodníky, a to o 3 – 4 %. Jak dlouho ale ještě mohou zdražovat, než bude růst neudržitelný? Je možné na to připravit svou domácnost tak, že začneme uvažovat nad obnovitelnými zdroji elektřiny.

vodní mlýn u lesa

·         Slunce: solární panely

U této možnosti je nutné se zamyslet nad oblastí, kde chceme solární panely usazovat i ročním obdobím. Průměrně v ČR dopadne 950 až 1 340 kilowatthodin na metr čtvereční v průběhu 1330 až 1800 hodin. Jelikož fotovoltaické články dokáží přeměnit méně než 20 % sluneční energie na elektřinu, jsou nejlepší střechy se sklonem k jižní straně. Nejjednodušší využití je pro ohřev vody, ale lze k panelům připojit střídač a můžete mít doma malou elektrárnu. Jelikož se ale většina energie spotřebuje zrovna když slunce nesvítí, je nutné mít akumulátor. Nyní je možné získat dotaci na pořízení a instalaci solárního systému. Celková doba návratnosti je asi 10 let, přičemž dobře udělaná elektrárna vydrží 20 let.

·         Vítr: větrná elektrárna

Zde se nemyslí přímo pole větrných turbín, ale mikrozdroje, které dosahují rozpětí 3 metrů s kapacitou 2,5 kW. Umístění je podobně jako u slunce závislé na povětrnostních podmínkách, které se mohou na jednotlivých místech republiky zásadně lišit. Existuje mnoho různých výrobců a je možné si vybrat z modelů od několik desítek tisíc korun po statisíce korun. Investice je to ale mnohdy nejasná, navíc je nutné získat povolení úřadů vzhledem k možným vlivům na životní prostředí.
větrná energie

·         Voda: vodní elektrárna

Pokud máme pozemek, na kterém nám teče potok nebo říčka, je možné si pořídit domácí vodní elektrárnu. Podobně jako sklon panelu u fotovoltaických článků, zde je nejdůležitějším parametrem spád a průtok vody. Právě ty mohou rozhodnout o návratnosti investice. Obdobně jako v předchozím případě si zřízení vyžaduje povolení úřadů.

·         Země: geotermální energie a biopaliva

Jedná se především o vhodný zdroj energie pro větší oblasti jako jsou příměstská sídliště.