Menu Zavřeno

Důchodová kalkulačka

Také přemýšlíte nad tím, jak vysoký bude Váš starobní důchod? Není potřeba příliš počítat. Pokud si najdete důchodovou kalkulačku, udělá tuto nepříjemnou práci za Vás. Stačí jen vyplnit nezbytné údaje a pak už se jen podívat, jak Vám to vychází.

Do formuláře pro výpočet zadáte
a)     dobu, po kterou se platilo důchodové pojištění
b)    vyměřovací základy
c)     vyloučení doby od roku 1986.

Vyloučená doba je zajímavý termín,ale jeho vysvětlení je velice jednoduché. Je to doba, po kterou jste se zabývali denním studiem, pobírali nemocenské dávky, pobírali plný invalidní důchod, sloužili vlasti jako vojáci základní vojenské služby, pečovali o dítě do čtyř let věku, pečovali o osobu závislou na péči jiné fyzické osoby a další překážky, které Vám nedovolovaly být zaměstnán.

Oni Vám to spočítají

Zdá se Vám vypočítání starobního důchodu příliš složité? Mně také. Jak si může člověk vzpomenout na to, kdy byl právě nemocen. Ale i na to úřad sociálního zabezpečení pamatuje. Pokud máte zájem, vypočítá vše za Vás.
–         Stačí požádat o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění.
–         Připojit rodné číslo, jméno a příjmení, nezapomenout na rodné příjmení a adresu.
–         A pak žádost odeslat do Prahy na Českou správu sociálního zabezpečení – Odbor správy údajové základny.

Víte, kdo jako první rozhodl o tom, že se stát postará o svoje seniory?Byl to Otto von Bismarck, zvaný Železný kancléř. Muž, který byl kancléřem Německa, rozhodl rok před svou rezignací o důchodovém pojištění. Bylo mu sedmdesát čtyři, když tento nápad prosadil. Do ostatních zemí se vyplácení starobního důchodu dostávalo mnohem pomaleji. Do Československa dorazilo až v roce 1924. Odejít na zasloužený odpočinek mohl člověk, kterému bylo šedesát pět let. Vzhledem k tomu, že se tehdy lidé dožívali kratšího věku, to nebyla žádná sláva.