K nákupům, kvůli kterým nepadla ¼ Vaší výplaty, nevede až tak dlouhá a složitá cesta. Stačí si zapamatovat pár zásad a potom už to pro Vás nebude žádný problém.
1. Pokud nemusíte, nejezděte do velkých obchodních center
Samozřejmě jednou za čas musí každá rodina udělat větší nákup ve větším obchodě v nějakém nedalekém městě, přesto pokud to jde, snažte se počet těchto nákupů zmenšit na minimum. Pokud totiž nakupujete ve větších obchodech, utratíte zaručeně víc z několika důvodů:
· Tyto obchody jsou stavěné tak, abyste je museli projít celé, než dojdete k pokladně = nakoupíte i takové věci, které vůbec nepotřebujete (často i nevyužijete)
· Triky se slevami, kdy zlevněné zboží není vůbec výhodné
· Dražší ceny běžných potravin potřebných pro domácnost
Těchto důvodů by se zaručeně našlo mnohem víc, takže pokud to opravdu není nutné, snažte se takovýmto nákupům vyvarovat.
2. Snažte se nakupovat kvalitu, ne kvantitu
Spousta (hlavně potravin) se dá nakoupit od soukromníků, což je pro Vás mnohem výhodnější. Obvykle totiž nemají jen kvalitnější zboží, ale často i cena se pohybuje diametrálně zcela někde jinde, takže pro Vás jsou rovnou dvě výhody – kvalita i cena.
3. Choďte nakupovat častěji
Ano, zní to jako paradox, ale je to tak. Pokud půjdete nakupovat např. 1x za 10 dní, tak jediné, čeho tím docílíte, je to, že máte tendenci nakoupit velké množství věcí, které však nemají delší trvanlivost, takže za 4 dny nebudete mít opět co jíst, což dělá Váš nákup dost neefektivní – je drahý, ale přesto vydrží pár dní. Raději jděte nakoupit jednou za 3 až 5 dní do menšího obchůdku, kde nakoupíte vše potřebné a bude to mít stejný účinek jako Váš “nárazový“ nákup.
4. Pište si nákupní seznam
Nákupní seznam se opravdu vyplatí (argumentů je totiž hodně). Začněme asi těmi nejlogičtějšími:
· Na nic nezapomenete
· Už v pohodlí domova si můžete zhruba načrtnout, kolik Váš nákup bude stát
· Snižuje to Vaší tendenci nakupovat věci zbytečné a nepotřebné, protože půjdete po složkách ze seznamu a nebudete se zbytečně “rozhlížet“ po něčem jiném
Opět by seznam kladů vystačil na samostatný článek, takže se toho nebojte a zkuste změnit svůj přístup a už příští měsíc si můžete svoje změny “prohlédnout“, až zjistíte, že Váš rodinný rozpočet je zas o něco tlustší.