Menu Zavřeno

Zahradní jezírka: jak na to

Jedná se o velmi oblíbené architektonické i designové prvky, ale nejde jenom o pohled. Proč jsou jezírka tak oblíbeným doplňkem zahrad a jaké mají účely a výhody?

–          Přináší nádherný požitek už při pohledu
–          Vlhčí horký letní vzduch
–          Zabraňuje vysoušení zahrady
–          Zdroj užitkové vody na zahradu, například při zalévání
–          Láká živočichy
–          Zabraňuje usychání květin

Jak a kde?

Existuje mnoho způsobů, jakými si takové malé zahradní jezírko opatřit. Můžete si vybírat z mnoha možností. Jaké, na to se teď společně podíváme

1.       Plastové jezírko
Tento typ vodní nádržky si můžete na zahradu zakoupit už hotové. Můžete si je zakoupit už osazené nebo úplně holé a vyzdobit si je sami, stačí jí zajistit přívod vody. Nezapomeňte se řídit návodem a pamatujte, že se nedoporučuje tyto jezírka osazovat bahenními rostlinami a okolí by se mělo zasypat štěrkem. Vyrábějí se nejrůznějších tvarů, velikostí i hloubek. Jejich životnost by měla být asi patnáct let.
 
2.       Fóliové jezírko
Dnes se jedná o nejžádanější typ jezírek, protože si můžete vytvarovat vodní plochu, jaká se vám líbí, osázet ji smíte, čím chcete, a ve své podstatě si můžete celé jezírko vytvořit sami. Stačí vám k tomu hydroizolační fólie – ta je základ. Vyberete si druh fólie podle toho, jak hluboké si jezírko představujete. Čím hlubší jezírko, tím silnější fólie. Na podklad se nesmí použít žádné ostré předměty. Tato fólie je vhodná i k vytvoření potůčků v zahradě.
 
3.       Jílové jezírko
Takto si můžete vytvořit jezírko na přírodní bázi. Jedná se o ekologické stavební materiálny, známé už od dávných dob. Jezírko by mělo mít třiceticentimetrové stěny, pak se jezírko tvaruje a těsní, dno se pak podloží geotextilií, zasype se speciálním substrátem a můžete vytvářet jezírko. Avšak aby takovéto jezírko správně fungovalo, muselo by jít o vodní plochu s rozlohou alespoň pětatřicet metrů čtverečních.