Menu Zavřeno

Obezitu zničíte jídlem a sportem

Nadváha, pokud je jen mírná, nemusí být za všech okolností problémem. Jiné je to však s obezitou, která potíže už dělat může. A to velké potíže.

Obezitu zničíte jídlem a sportem

Ne každý má tak dobré geny, že se může ládovat prakticky čím chce a nepřibere ani gram. Takových jedinců je ve společnosti zhruba pár promile. Většina z nás se ale musí hlídat, zvláště s postupujícím věkem. A většina z nás to nedělá. I proto patří Češi mezi národy, které mají problémy s narůstající obezitou. Ano, nikoliv nadváhou jako takovou, ale přímo s obezitou. Ta není jenom nepříjemná, ale vyloženě nebezpečná. Platí to tím spíše, když ji člověk trpí dlouho. Velké množství tuků v těle mohou způsobovat širokou plejádu problémy, které se mohou projevovat fyzicky, ale i duševně.

Správná porce

Zjistit, zdali jste obézní, nebo máte „jen“ nadváhu, můžete nejlépe u lékaře, který vám udělá odběry a důkladně vás vyšetří. Nechcete-li ale k lékaři, můžete si to zjistit i doma. Nespoléhejte se však pouze na váhu, jelikož její údaje mohou zkreslovat. Tím není myšleno, že by vážila špatně, ale naměřené údaje jsou pouze orientační. Abyste získali lepší přehled o svém stavu, bude pro vás ideální použít BMI kalkulačku. Stačí zadat váhu, výšku a samozřejmě také věk.

Vyjde-li vám nepěkné číslo, měli byste se hned dát do práce. To znamená hlavně změnit své stravování. Vynechání tučných a sladkých jídel by mělo být pouze začátkem. Rovněž je vhodné příliš nesolit, což sice nevede k obezitě, ale také to není zdravé. Potraviny a polotovary, které jste konzumovali doteď můžete vyměnit za zeleninu, ovoce, luštěniny a rybí, respektive drůbeží maso.

Zeleninový stůl

Dietolog

Máte-li změněný jídelníček, a i přesto stále nehubnete, je asi na místě začít opravdu přemýšlet nad návštěvou odborníka, v tomto případě dietologa. Ten vás vyšetří a na základě získaných údajů vám vytvoří plán, který bude ušit přímo pro vás. Je vysoce pravděpodobné, přesné dodržování navrženého plánu vám konečně pomůže zhubnout. Výhodou je, že budete při pravidelných kontrolách hlídání, takže i případné chyby můžete celkem snadno korigovat a zase najet na správný směr.