Menu Zavřeno

Wabi-Sabi: purismus z Japonska

Každý, kdo spontánně pomyslí na sushi při vyslovení slova Wabi-Sabi, se přinejmenším trefí geograficky. Termín pochází z Japonska. Původně znamenal smutné, opuštěné nebo osamocené a staré, pomíjející.
To, co v tomto originálním překladu nezní zrovna atraktivně, získalo v průběhu času pozitivnější, téměř poetickou konotaci a označuje způsob, jak rozpoznat krásu jednoduchých a starých věcí, být s nimi spokojený, ocenit je a užívat si pohledu na ně. Je to styl, který je zakotven v zenovém buddhismu a je vyjádřen například v japonském čajovém obřadu.
japonský čaj

Jak jej implementovat?

Není to o stylu vybavení prostoru, ale o principu, tento postoj se také odráží v bydlení:
●       odklon od bezduché spotřeby a odbočení k přírodě.
●       přemýšlení o nezbytnosti předmětu.
●       použití jednoduchých, místních produktů a přírodních materiálů nejvyšší kvality.
●       ocenění, péče o staré předměty.
●       těšit se z optické prázdnoty.
 
Jak to provést? Čtení pomůže. Pokud si vezmete ty správné knihy na téma Wabi-Sabi (a jeho sourozenecký purismus a minimalismus), pochopíte, že všechny tyto koncepty života a vnímání jsou v první řadě záležitostí postoje a je nejlepší nebrat to tak vážně. Ostatně, Wabi-Sabi také odkazuje na nedokonalý purismus.

Vyberte si jen to oblíbené

Omezte se na základ. Mějte jen ty nejnutnější věci. Držte se dál od všech sice pěkných, ale zbytečných doplňků. Je to o osvobození se.
japonský styl

Látky

Pokud chcete žít puristicky, ale přesto pohodlně, doporučujeme tkaniny v podobě polštářů, záclon, koberců, čalounění a pléd. Pokud si vyberete přírodní tkaniny, jako je vlna, bavlna nebo juta v neutrálních barvách, rovných řezech a diskrétních vzorech bez luxusních záhybů a ozdob, tak ty skvěle zapadnou do této koncepce vybavení.

Kombinujte rozdílné materiály

Čím více je styl zdrženlivý a jeho design redukující, tím důležitější jsou použité materiály; pokud jde o jejich vysokou kvalitu zpracování na jedné straně, a na druhé straně z hlediska jejich rozmanitosti. Velkorysé obroušené dřevo je pěkné a dobré, ale pouze přidáním například proutěného košíku a/nebo ručně tvarované keramiky, bude teprve pak opravdu zajímavé.

Barva

Pokud zjistíte, že bílé nebo šedé stěny jsou příliš chladné, můžete se uvolnit a vykouzlit pocit pohody z teplejších odstínů z pískové barvy nebo barvy růže. Kromě toho, tyto odstíny mají vlastnost, že se mohou kombinovat, aniž by byl výsledek příliš barevný.