Menu Zavřeno

Jak zvolit studentské ubytování

Snad každý student jde na univerzitou s představou, že na něj čeká zcela nová kapitola života, přetékající novými lidmi, setkáními, získanou svobodou a bujarým nočním životem. První věcí, kterou je obvykle nutné řešit je tolik potřebné ubytování. Mladí lidé tak často stojí před volbou mezi vlastním bytem či levnějšími sdílenými kolejemi, zpravidla pod záštitou samotné univerzity. Obě možnosti mají své plusy i mínusy a není špatné vyzkoušet se obojí.
terasa u apartmánu
KOLEJE

Mezi přesvědčivé výhody kolejí patří především nižší cena za noc, která je zčásti dotována právě univerzitou. Na druhou stranu je třeba počítat se společností obvykle jednoho až dvou lidí ve vlastním pokoji, což může být zejména pro introvertní jedince problém. Daný člověk se musí smířit s tím, že se může docela snadno stát, že ani na chvíli nebude skutečně o samotě. Jste-li také typem, který potřebuje pro studium absolutní klid a soustředění, budete se zřejmě hojně schovávat v knihovně.
čtenář na posteli
Nevýhodou může být také společné sociální zařízení a kuchyňka, mnohdy i pro celé patro. Přístupnější jsou pak takzvané buňkové typy ubytování, kdy se o sociální zařízení dělí méně pokojů. Zmínit je zapotřebí také přísnější pravidla, například co se nočních návratů týče a nutnost prokázání se na recepci. Co vás pak naopak může přesvědčit pro zvolení kolejí je možnost seznámení se s novými tvářemi, pověstné kolejní akce či pravidelný úklid společných prostor, který by měla zajistit univerzita.

BYT

Vlastní byt s sebou samozřejmě přináší větší volnost, a především menší počet spolubydlících. Na to, že byste měli celý byt skutečně pouze pro sebe ale můžete s největší pravděpodobností zapomenout, nemáte-li stálý příjem. Nájmy zvláště ve studentských městech bývají značně vysoké a je nutné rozdělit je mezi více osob. Musíte také počítat s úhradou energií. Důležitá je také smlouva, kterou budete podepisovat – je zapotřebí si ji řádně projít a ujistit se, že majitel vůči vám jedná férově. Nevýhodou je pak nutnost pravidelného úklidu, který bude čistě na vás.

Obě varianty ubytování mohou nabídnout své, přičemž obecně lze říci, že studenti nejprve okusí pravý kolejní život a později hledají útočiště na bytě.