Menu Zavřeno

Jaký pohyb pes potřebuje?

Každý pes má určitě na pohyb jiné nároky, bude ho ale vyžadovat každý. Chovatelé psů dokládají jako důkaz tohoto tvrzení fakt, že předchůdce našeho psa lovil svou kořist během. Proto se i dnešní pes potřebuje vyběhat. Má to prostě v genech. Pokud se pes dostatečně neunaví, mohou se u něho projevovat nedobré zlozvyky.
hra s dobrmanem

§  Může se stát neposlušným nebo naopak apatickým.
§  Nedostatek pohybových aktivit může u něho vyvolat i agresivitu.
Tato tvrzení najdete určitě v každé kynologické příručce. Kolik času ale potřebuje pejsek na své vyběhání, už nikde nenajdete. Je to totiž u každého plemene jiné. A záleží pochopitelně i na věku psa.
o   Mladí psi a malá plemena (do třiceti pěti centimetrů) se potřebují proběhnout za den několikrát. A to po dobu patnácti až třiceti minut.
o   Velcí a těžcí psi se spokojí s hodinkou v klidnějším tempu.
V obou případech se nesmí zapomínat na hru. Nejlépe s míčkem nebo něčím podobným.
o   Lehcí psi s dlouhýma nohama budou vyžadovat nejvíce pohybu. Byli totiž vyšlechtěni pro dobrou kondici. Ke své spokojenosti budou potřebovat každodenně půl hodiny bouřlivé hry, namáhavé plavání a svižnou procházku.
chundelaté štěně

Zahrada rozhodně nestačí

Někteří neznalí chovatelé argumentují tím, že jejich pes procházku nepotřebuje, protože má k dispozici velkou zahradu. To není pro psa totéž. On nepotřebuje jen trénovat tělo, ale i smysly. Neustálým očicháváním všeho možného získává podněty pro svůj mozek.
pes při běhu
Stejně tak je nedostatečný stereotypní běh vedle kola.
Hlavně, pokud se jezdí a běhá stále stejnou trasou. Pes nutně potřebuje i část svobody. Jeho předkové přeci také neběhali stále stejnými cestami. Přes den slídili po kořisti, za kterou ušli nebo uběhli spousty kilometrů, pak se třeba o kořist poprali s ostatními členy smečky, a nakonec si mohli třeba hrát i s mláďaty. Za podobné aktivity Vám budou určitě vděční.