Menu Zavřeno

Na mluvě vašeho dítěte musíte pracovat

Rodiče si zpravidla myslí, že tak, jak se jejich dítě jednou naučilo spát, hrát si, chodit na nočník, chodit nebo běhat, tak se naučí i samo mluvit. Jeho rozvoj řeči má na svědomí to, jak moc s ním jeho rodiče pracují a pomáhají mu v tom, aby se jeho slovní projev nejen zlepšoval, ale byl i souvislý.
písmenka abecedy.jpg

Nestačí mu jen odpovídat

Častou chybou rodičů je to, že svým dětem na vše jen odpovídají. O dětech je známe, že pokládají časté a stručné otázky, na které očekávají dlouhou odpověď. Pokud vaše dítě ještě nemá řeč úplně čistou a dělá mu problém poskládat jednu větu dohromady tak, aby měla hlavu a patu, zkuste mu pomoci tak, že si role vyměníte. Ptejte se ho vy a odpovědě očekávejte první. Nemějte strach dítě opravit a přinutit ho, aby se opakovalo tentokrát už správně. Podpoříte tak jeho slovní zásobu, naučíte ho správné výrazy a ono se zbaví těch jeho vymyšlených díky kterým si pomáhalo.

Pohádky na poslech místo k vidění

Při sledování pohádky v televizi dítě často vnímá jevy kolem obrázků a děje. Mluvený projev se tak dostává na druhou kolej, díky tomu, že ho animace a provedení příběhu rozptylují. Kdysi bylo běžné pouštět dítěti pohádky na kazetě, k čemu se můžete vrátit i vy a podpořit v něm nejen soustředění na řeč, ale i jeho představivost. Vhodné je pouštět pohádky nejen před spaním, ale i ráno, kdy mozek začíná nejvíce pracovat a je po spaní čerstvý a odpočatý.
holčička se sluchátky.jpg

Logopedie jako běžná záležitost

Když už se vaše dítě nachází ve věku, který je příznačný pro souvislé vyjadřování vět a pojmů, ale pořád mu to nejde, vezměte ho k lékaři, který se na tuto problematiku specializuje. Nejedná se o žádné srážení sebevědomí dítěte, ale naopak pomocnou ruku, díky které se v řeči zlepší, a to formou hry a nenásilného učení. Pokud tak však učiníte, mějte na paměti, že nestačí pravidelné docházení jednou za čas na logopedii, ale také domácí učení a procvičování toho, co s ním probíral logoped. Samozřejmě, že se ho nesnažte za každou cenu přijmout k tomu, aby se musel učit, cvičit můžete i pozvolna, a to třeba i na procházce nebo cestou v autě, kde nemá žádné rozptýlení.