Menu Zavřeno

Proč je důležité sledovat price action

Všichni víme, že obchodování s akciemi je značně riziková činnost. Velmi snadno při ní můžete přijít prakticky o veškeré své peníze. Aby se tomu zabránilo a snížila se míra rizika, existuje řada ukazatelů, které nám mohou pomoci pohyb cen odhadnout. Jedním z nich je například právě price action https://www.tradecz.cz/price-action-obchodovani/. O co se jedná?

V zásadě jde o sledování pohybu cen akcií jednotlivých firem v dlouhodobém horizontu a vytváření predikcí na základě těchto údajů. Nejedná se však jen o akcie konkrétního podniku, u něhož přemýšlíme nad investicí, ale i jeho největších konkurentů. Jak se tyto předpovědi vytváří?

ekonomika2

Je to jednoduché: většina cen akcií kopíruje určitou křivku. Musíme pouze zjistit, na kterém místě v této křivce se nacházíme, a nakupovat pokud možno v jejím nejnižším bodě a prodávat v tom nejvyšším. Zdá se to jednoduché, avšak tak snadný odhad to zase není.

Dlouhodobým sledováním sice můžeme zjistit, jak doposud probíhal vývoj, avšak nečekané události jej mohou vždy vychýlit. Příkladem může být výbuch sopky na Islandu u leteckých společností (neboť popel a jiné nečistoty v atmosféře silně omezí letecký provoz), nebo aktuálně epidemie koronaviru, jež prakticky ochromila ekonomiku.

burza3

Je samozřejmé, že takovéto události jde jen stěží předvídat. Je tedy nutno dobře sledovat i zprávy jak z domova, tak především ze světa, abychom mohli včas zareagovat. Ne vždy se to však podaří a mnoho akcionářů tak přijde o své peníze.

Tyto katastrofy se však dějí pouze vzácně, a tak lze za normálních okolností pohyb cen celkem dobře předvídat. Je však nutné podotknout, že k tomu, abychom dokázali z křivky pohybu hodnoty akcií předpovědět, jakým směrem se bude ubírat, je nutná určitá znalost trhu a samozřejmě zkušenosti.

I proto je doporučováno, aby noví investoři pokud možno využili služeb finančního poradce, který jim za úplatu doporučí nejlepší a nejvhodnější možnosti investování peněz, vzhledem k momentální situaci klienta. To rozhodně pomůže zabránit ztrátě peněz.